Overall Best in Show and Best in Show-Advanced:  Dylan Goodson

A_1_33

Judges Pick: Mike Lodermier

A_32_144

Judges Pick: Herman Sporleder

A_17_96

Best In Show - Intermediate: Brenda Lodermier

I_18_143

Best In Show - Novice: Carol Leavy

N_16_41

Category Winners

Category Winners - Advanced

Realistic Human - Dylan Goodson

A_1_33

Human Caricatures - Don Mertz

A_2_110

Animal Caricatures - Charlie Jackson

A_3_100

Caricature Group - Floyd Rhadigan

A_4_112

Realistic Animals - Wayne Kolstad

A_5_68

Realistic Fish - Greg Nimmer

A_6_139

Stylized - Roger Newhouse

A_7_51

Song Birds - Jim Trumpy

A_9_49

Waterfowl - Tony Resop

A_10_92

Birds of Prey - William Kempen

A_11_69

All Other Birds - Ken Raines

A_12_17

Chip Carving In the Round - Jan Jenson

A_13_97

Chip Carving Flat - Jan Jenson

A_14_97

Relief Carving Low - Dylan Goodson

A_15_33

Relief Carving Deep - Mary Staeben

A_16_22

Pyrography Natural - Herman Sporleder

A_17_96

Pyrography Colored - Echo Keller

A_18_55

Santas - Dylan Goodson

A_19_33

Religious / Angels - Sophie Kubisiak

A_20_35A

Mythical - Herman Sporleder

A_21_96

Group - Charlie Dutter

A_22_58

Walking Sticks / Canes - Denny Jackson

A_23_21

Floral - Charlie Arnold

A_24_27

Miniatures - Don Mertz

A_25_110

Miscellaneous - Herman Sporleder

A_26_96

Bark Carving - Rick Frels

A_27_23

Unusual Wood - Roger Newhouse

A_28_51

Gourds - Mary Staeben

A_29_22

Treenware - Fred Brinkman

A_30_15

Ornaments - Jan Jenson

A_31_97

Decoys - Mike Lodermier

A_32_144

Category Winners - Intermediate

Realistic Human - Bob Tamillo

I_01_81

Human Caricatures - Bob Tamillo

I_02_81

Stylized - Tom Kautz

I_07_85

Game Birds- Peter Beck

I_08_121B

Waterfowl - Ray Reas

I_10_89A

Chip Carving Flat - Rachel Johnson

I_14_67

Relief Carving Low - Jim Vannoy

I_15_34

Relief Carving Deep - Dave Pilon

I_16_140

Pyrography Natural - Brenda Lodermier

I_17_143

Pyrography Colored - Brenda Lodermier

I_18_143

Religious / Angels - Jim Vannoy

I_20_34

Group - Alex Hamilton

I_22_50

Miscellaneous - Jim Vannoy

I_26_34

Unusual Wood - Dorothy Hagensick

I_28_120B

Gourds - Breta Jackson

I_29_20

Treenware - Sarajane Snyder

I_30_60

Decoys - Ray Reas

I_32_89A

Show Winners - Novice

Realistic Human - John Hagensick

N_01_119

Human Caricatures - Bill Day

N_02_71B

Caricature Group - Carol Leavy

N_04_41

Realistic Animals - Allen Benes

N_05_11

Realistic Fish - Allen Benes

N_06_11

Birds of Prey - Ray Classen

N_11_55B

Chip Carving in the Round - Linda Reas

N_13_89B

Relief Carving Low - Rosemary Kautz

N_15_84

Relief Carving Deep - Carol Leavy

N_16_41

Pyrography Natural - Echo Keller

N_17_65A

Pyrography Colored - Deb Shell

N_18_54B

Santas - Rosemary Kautz

N_19_84

Religious / Angels - Bill Ferg

N_20_88

Mythical - Bill Jacobs

N_21_29

Group - Allen Benes

N_22_11

Walking Sticks / Canes - Cheryl Ruplinger

N_23_140

Bark Carving - Carol Leavy

N_27_41

Unusual Wood - Bill Ferg

N_28_88

Gourds - Linda Nash

N_29_62B

Ornaments - Carol Leavy

N_31_41

Decoys - Jim Balzer

N_32_26

Show Winners - Youth

Youth Winner - Clayton Kubisiak

Y_01_35B

Youth Winner - Clayton Kubisiak

Y_02_35B