Overall Best In Show and Best in Show-Advanced: Jerry Meid

edit-2709

Judges Pick by John Engler: Dylan Goodson

edit-2629

Judges Pick by Carol Leavy: Jeff Enerson

edit-2774

Best In Show - Intermediate: Ray Reas

edit-2524

Best In Show - Novice: Jim Kueppers

edit-2383

Category Winners

Category Winners - Advanced

Realistic Human - Dylan Goodson

edit-2629

Human Caricatures - Stan Carlson

edit-2639

Animal Caricatures - Jerry Stockbridge

edit-2646

Caricature Group - Tim Swiecki

edit-2651

Realistic Animals - Kay Gabriel

edit-2655

Realistic Fish - Charlie Dutter

edit-2677

Realistic Fish Group - Charlie Dutter

edit-2684

Song Birds - Joe Longo

edit-2693

Waterfowl - Alvin Ziegler

edit-2701

Birds of Prey - Jerry Meid

edit-2709

All Other Birds - Lawrence Durnil

edit-2718

Chip Carving in the Round - Jan Jenson

edit-2728

Chip Carving Flat - Jan Jenson

edit-2735

Relief Carving Low Natural Finish - Mary Staeben

edit-2740

Relief Carving Deep Natural Finish - Dylan Goodson

edit-2753

Relief Carving Deep Colored Finish - Nancy Olson

edit-2762

Pyrography Natural Finish - Jeff Enerson

edit-2774

Pyrography Colored Finish - Paul Murphy

edit-2929

Santas - Al Pilsl

edit-2800

Religious / Angels - Stan Carlson

edit-2812

Mythical - Jerry Stockbridge

edit-2785

Jewelry - Herman Sporleder

edit-2793

Walking Sticks / Canes - Paul Murphy

edit-2902

Floral - Clarence Thurber

edit-2810

Miniatures - Denny Neubauer

edit-2828

Miscellaneous - Jim Vannoy

edit-2842

Bark Carving - Keith Melzer

edit-2870

Unusual Wood - Paul Murphy

edit-2821

Gourds - Keith Melzer

edit-2855

Treenware - Klaus Zunker

edit-2860

Ornaments - Greg Wirtz

edit-2880

Stylized - Kay Gabriel

edit-2883

Instructor Assisted - Echo Keller

edit-2895

Category Winners - Intermediate

Realistic Human - Sarajane Snyder

edit-2489

Human Caricatures - Jerry Uher

edit-2492

Animal Caricatures - Barb Behm

edit-2500

Caricature Group - Bill Day

edit-2502

Realistic Animals - Peggy Holzknecht

edit-2509

Game Birds - Ray Claussen

edit-2690

Song Birds - Ray Claussen

edit-2518

Waterfowl - Ray Reas

edit-2524

Birds of Prey - Peter Beck

edit-2531

All Other Birds - Ray Reas

edit-2540

Chip Carving in the Round - Linda Reas

edit-2544

Chip Carving Flat - Ashten Pfefferle

edit-2553

Relief Carving Low Colored Finish - Jerry Uher

edit-2561

Pyrography Natural Finish - Rosemary Kautz

edit-2566

Pyrography Colored Finish - Rosemary Kautz

edit-2574

Santas - Barb Goodson

edit-2585

Mythical - Kathy Krueger

edit-2588

Floral - Sarajane Snyder

edit-2594

Miscellaneous - Gordy Moscinski

edit-2598

Bark Carving - Dennis Nash

edit-2591

Treenware - Tom Kautz

edit-2601

Decoys - Jim Balzer

edit-2608

Stylized - Don Butler

edit-2621

Category Winners - Novice

Realistic Human - Jim Kueppers

edit-2295

Human Caricatures - John Overby

edit-2302

Animal Caricatures - Elmer Keil

edit-2310

Caricature Group - John Overby

edit-2319

Realistic Animals - Carol Otto

edit-2322

Realistic Fish - David Wirth

edit-2330

Realistic Fish Group - Gregory Stall

edit-2337

Song Birds - Ed Hunter

edit-2339

Birds of Prey - Jim Kueppers

edit-2348

All Other Birds - Jim Johnson

edit-2351

Chip Carving in the Round - Dan Petterson

edit-2355

Chip Carving Flat - Lois Van Wagenen

edit-2361

Relief Carving Low Natural Finish - Gerri Taylor

edit-2372

Relief Carving Low Colored Finish - John Gehrman

edit-2377

Relief Carving Deep Natural Finish - Jim Kueppers

edit-2383

Relief Carving Deep Colored Finish - Dana Rima

edit-2394

Pyrography Natural Finish - Linda Gomach

edit-2398

Pyrography Colored Finish - Brittine Lisser

edit-2408

Santas - John Overby

edit-2417

Religious / Angels - Clayton Kubisiak

edit-2421

Mythical - John Overby

edit-2431

Walking Sticks / Canes - Brittine Lisser

edit-2440

Miniatures - Lee Halverson

edit-2459

Miscellaneous - Bill Sarnowski

edit-2452

Gourds - JoAnn Jepson

edit-2462

Treenware - Dana Rima

edit-2469

Ornaments - John Overby

edit-2476

Stylized - Tom McDowell

edit-2483

Winners - Youth

Youth 14U - Luke Strobel

edit-2273

Youth 14U - Amanda Billerbeck

edit-2275

Youth 14U - Clare Viau

edit-2278