Overall Best In Show and Best in Show-Advanced: Dylan Goodson

Adv_1_81

Judges Pick: Dylan Goodson

Adv_1_81

Judges Pick: Dylan Goodson

Adv_1_81

Best In Show – Intermediate: David Pilon

Int_13_125C

Best In Show – Novice: Kathy Kreuger

Novice_2_61

Category Winners

Advanced Class
Intermediate Class
Novice Class
Youth (14 and under) Class

Category Winners – Advanced

Realistic Human – Dylan Goodson

Adv_1_81

Human Caricatures – Bill Kauth

Adv_2_101

Animal Caricatures – Richard Young

Adv_3_70

Caricature Group – Charles Jackson

Adv_4_87

Realistic Animals – Kay Gabriel

Adv_5_69

Realistic Fish – Charlie Dutter

Adv_6_39

Stylized – Kay Gabriel

Adv_7_69

Song Birds – Ron O’Kray

Adv_9_109

Waterfowl – Alvin Ziegler

Adv_10_113

Birds of Prey – William Kempen

Adv_11_43

All Other Birds – Lawrence Durnil

Adv_12_84

Chip Carving In the Round – Jan Jenson

Adv_13_129

Chip Carving Flat – Jan Jenson

Adv_14_129

Relief Carving Low – Dylan Goodson

Adv_15_81

Relief Carving Deep – Dylan Goodson

Adv_16_81

Pyrography Natural – Echo Keller

Adv_17_54

Pyrography Colored – Brenda Lodermeier

Adv_18_125

Santas – Nancy Olson

Adv_19_104

Religious / Angels – Greg Wirtz

Adv_20_122

Mythical – Ron O’Kray

Adv_21_109

Group – Charlie Dutter

Adv_22_39

Walking Sticks / Canes – Clark Snyder

Adv_23_58

Floral – Greg Wirtz

Adv_24_122

Miscellaneous – Herman Sporleder

Adv_26_77

Bark Carving – Al Pilsl

Adv_27_83

Unusual Wood – Mary Staeben

Adv_28_18

Gourds – Mary Staeben

Adv_29_18

Treenware – Ted Siedel

Adv_30_114

Ornaments – Al Pilsl

Adv_31_83

Decoys – Mike Lodermier

Adv_32_124

Back To Top

Show Winners – Intermediate

Realistic Human – Stan Carlson

Int_1_134

Human Caricatures – Carol Leavy

Int_2_28

Animal Caricatures – Barb Maronen

Int_3_80

Caricature Group – Art Uher

Int_4_23

Realistic Animals – Tom Kautz

Int_5_34

Realistic Fish – Allen Benes

Int_6_12

Stylized – Allen Benes

Int_7_12

Song Birds- Ray Claussen

Int_9_30

Waterfowl – Ray Reas

Int_10_40

Birds of Prey – Chris Rigotti

Int_11_64

Chip Carving in the Round – David Pilon

Int_13_125C

Relief Carving Low – Richard Zakoski

Int_15_1

Relief Carving Deep – Carol Leavy

Int_16_28

Pyrography Natural – Jeff Enerson

Int_17_48

Pyrography Colored – Jeff Enerson

Int_18_48

Santas – Carol Leavy

Int_19_28

Religious / Angels – Bill Miltenberger

Int_20_36

Mythical – Barb Maronen

Int_21_80

Group – Allen Benes

Int_22_12

Walking Sticks / Canes – Bill Miltenberger

Int_23_36

Floral – Virginia Temme

Int_24_71

Miniatures – Carol Leavy

Int_25_28

Miscellaneous – Jim Vannoy

Int_26_73

Bark Carving – Carol Leavy

Int_27_28

Unusual Wood – Sarajane Snyder

Int_28_59

Gourds – Breta Jackson

Int_29_20

Treenware – Sarajane Snyder

Int_30_59

Ornaments – Carol Leavy

Int_31_28

Decoys – Alex Hamilton

Int_32_90

Back To Top

Category Winners – Novice

Human Caricatures – Kathy Kreuger

Novice_2_61

Animal Caricatures – Linda Reas

Novice_3_41

Caricature Group – Gerri Taylor

Novice_4_52

Realistic Animals – Robert Thompson

Novice_5_105A

Realistic Fish – Kathleen Brehm

Novice_6_66

Stylized – Jennifer Carlson

Novice_7_24B

Song Birds – Jim Willner

Novice_9_72

Waterfowl – Daniel Rakowski

Novice_10_91

All Other Birds – Jim Willner

Novice_12_72

Chip Carving in the Round – Linda Reas

Novice_13_41

Chip Carving Flat – Joann Luke

Novice_14_99

Relief Carving Low – Kathy Kreuger

Novice_15_61

Relief Carving Deep – Mina Willis

Novice_16_24C

Pyrography Natural – Rosemary Kautz

Novice_17_35

Pyrography Colored – Jo Ann Jepson

Novice_18_46

Santas – Dennis Carlson

Novice_19_49

Religious / Angels – Dennis Carlson

Novice_20_49

Mythical – Bill Jacobs

Novice_21_98

Walking Sticks / Canes – Rebecca Wright

Novice_23_55

Miniatures – Disk Fleisner

Novice_25_107C

Miscellaneous – Robert Thompson

Novice_26_105A

Bark Carving – Cheryl Ruplinger

Novice_27_128A

Unusual Wood – Bonita Sitter

Novice_28_68

Gourds – Dale Remington

Novice_29_105D

Treenware – Robert Nelson

Novice_30_105C

Ornaments – Kathy Kreuger

Novice_31_61

Back To Top

Category Winners – Youth

Youth 14U – Liberty Wirtz

Youth_123_1

Youth 14U – Liberty Wirtz

Youth_123_2

Youth 14U – Clayton Kubisiak

Youth_94_1

Youth 14U – Clayton Kubisiak

Youth_94_2

Back To Top